Rozpoczynamy Rok Grunwaldzki!

15 lipca 1410 roku połączone siły polskie i litewskie odniosły największe zwycięstwo militarne w historii Polski, pokonując pod Grunwaldem wojska Zakonu Krzyżackiego wraz z gośćmi Zakonu z Europy Zachodniej. Grunwaldzkie zwycięstwo na długi czas zahamowało niemiecki marsz na wschód i stało się ważnym elementem tożsamości historycznej Polaków. Pamięć o bitwie przez wieki budowała polskie poczucie narodowej dumy i mówiąc po sienkiewiczowsku, stanowiła „pokrzepienie serc” w latach rozbiorów. Bogurodzica, śpiewana przez rycerstwo polskie ruszające do bitwy grunwaldzkiej, stała się trwałym symbolem przywiązania Polski do świata chrześcijańskiej Europy.

Za rok mija okrągła rocznica 600-lecia bitwy grunwaldzkiej. Warto przypomnieć, że poprzednia 500-setna rocznica przypadająca w roku 1910 stała się ważnym wydarzeniem w życiu Polaków żyjących pod zaborami i w istotny sposób przyczyniła się do wzmocnienia wspólnoty narodowej. Wyrazem tych dążeń odbudowy poczucia narodowego stało się odsłonięcie Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, które odbiło się echem we wszystkich trzech zaborach. Nie przeceniając nadmiernie tego faktu, 500 rocznica grunwaldzkiego zwycięstwa wzmocniła gotowość Polaków do odbudowy własnego niepodległego państwa, co nastąpiło w 1918 roku.

Dzisiaj po raz kolejny trzeba nam, Polakom, obejrzeć się wstecz i ponownie dostrzec inspiracje płynące z tamtego wydarzenia. W tamtym dniu, 15 lipca 1410 roku Polacy stanęli na polu bitwy wierni Bogu i Ojczyźnie, a dzięki determinacji i woli zwycięstwa dzień ten przeszedł od kanonu najważniejszych wydarzeń w historii Polski. W kolejnych wiekach Polacy wielokrotnie zmagali się z niemieckimi dążeniami do podporządkowania Polski swojej dominacji, jednak wspomnienie tamtego dnia grunwaldzkiego zwycięstwa przypominało, że stać nas na skuteczną obronę naszego bytu państwowego.

Dzisiaj, w dobie procesów zachodzących w Europie, pamięć o Grunwaldzie znowu jest inspirująca, jak dla naszych przodków sto lat wcześniej. Jak sto lat temu, może być źródłem rozumienia suwerenności Narodu we własnym państwie i naszego chrześcijańskiego dziedzictwa w Europie. Nie można sensownie planować przyszłości Narodu bez pamięci o jego dziedzictwie. Dlatego rozpoczynamy Rok Grunwaldzki, który stanie się ważnym elementem polityki narodowej. Niech za rok, 15 lipca 2010 roku, pola grunwaldzkie staną się miejscem szerokiego spotkania ludzi działających w duchu myśli narodowej. Niech rok ten przyniesie odrodzenie suwerennej polityki polskiej! Oby tak się stało, zobaczymy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *