4 grudnia 1926 roku powstał Obóz Wielkiej Polski – masowy ruch polityczny, który zapisał ważny rozdział w historii ruchu Narodowego. Powstał jako reakcja na obalenie legalnego rządu RP przez Piłsudskiego, będąc w opozycji zarówno do liberalnej demokracji jak i socjalistów. Właśnie w okresie działania Obozu Wielkiej Polski sformułowano podstawy ideowe współczesnej myśli narodowej.
Najważniejszą pracą z tamtych lat stała się praca Romana Dmowskiego „Naród, Kościół i państwo”, należąca do jednych z najczęściej cytowanych dzieł myśli narodowej.
To właśnie z tej książki pochodzi powszechnie znany cytat:
„Państwo polskie jest państwem katolickim. Nie jest nim tylko dlatego, że ogromna większość jego ludności jestkatolicką, i nie jest katolickim w takim czy innym procencie. Z naszegostanowiska jest ono katolickim w pełni znaczenia tego wyrazu, bopaństwo nasze jest państwem narodowym, a naród nasz jest narodemkatolickim.”
I dalej: „Wielki naród, jak już było gdzie indziej powiedziane, musi nosić wysokosztandar swej wiary. Musi go nosić tym wyżej w chwilach, w którychwładze jego państwa nie noszą go dość wysoko, i musi go dzierżyć tymmocniej, im wyraźniejsze są dążności do wytrącenia mu go z ręki.” To przesłanie jest aktualne także dzisiaj, jak i wiele innych wskazań z tej książki.
Działalność w Obozie Wielkiej Polski była elementem życiorysu politycznego prawie wszystkich znaczących działaczy przedwojennego Ruchu Narodowego, była skuteczną formacją ideową, która dała im siłę do walki w czasie II wojny światowej.
W szczytowym okresie działalności Obóz Wielkiej Polski liczył w/g różnych źródeł od 250 do 300 tysięcy członków – trudno wyobrazić sobie dzisiaj tak masowe zaangażowanie polityczne. Być może wśród tych tysięcy ludzi był ktoś z Twojej rodziny. Idź i spytaj: może Twój dziadek lub pradziadek był członkiem Obozu Wielkiej Polski? Być może odkryjesz nieznane tradycje swoich przodków.
Dziedzictwo Obozu Wielkiej Polski jest także dziedzictwem współczesnego Ruchu Narodowego.