Monthly Archives: Październik 2008

Potrzeba budowy suwerennej polityki finansowej

Doniesienia prasowe na temat światowego kryzysu finansowego na dobre zagościły w świadomości Polaków i stały się powszechnym tematem dyskusji w wielu rodzinach. Polacy zadają sobie pytanie w jakim stopniu kryzys finansowy wpłynie na ich życie, a w szczególności na rynek pracy w naszym kraju i możliwości sprostania obciążeniom finansowym. Analitycy rynku finansowego uspokajają wprawdzie, że polski rynek instytucji finansowych nie jest zagrożony ze względu na znikomy odsetek złych, tj. niespłacalnych kredytów, ale możliwości zaciągnięcia kredytu przez przeciętnego Polaka zmniejszają się z każdym tygodniem ze względu na drastyczne zaostrzenie kryteriów oceny zdolności kredytowej.

Zakładając, że wspomniane opinie ekspertów o zdrowej strukturze polskiego rynku kredytowego są wiarygodne, być może unikniemy poważnej katastrofy. Należy jednak przypomnieć, że podobnie jak media elektroniczne oraz prasa są w większości kontrolowane przez obcy kapitał, również instytucje finansowe w Polsce należą w ok. 80 % do zagranicznych właścicieli. Wynika z tego faktu bardzo prawdopodobny scenariusz, w którym banki zagraniczne mające kłopoty z płynnością finansową na rynku macierzystym będą transferować pieniądze ze swoich oddziałów w Polsce lub spółek zależnych w celu udzielenia pomocy centrali. Skutkiem takich działań jest destabilizacja rynku finansowego, w szczególności rynku kredytów oraz kursu złotego względem innych walut. W zasadzie z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że proceder transferu pieniędzy z oddziałów w Polsce zagranicznych banków ma miejsce, gdyż co najmniej kilka banków zagranicznych obecnych w Polsce jest wymienianych w grupie banków mających problemy finansowe na rynkach macierzystych. W takiej sytuacji transfer środków finansowych dla wsparcia przeżywających kłopoty central banków byłby prostym skorzystaniem z prawa własności.

A więc, jeżeli przyjdzie nam jako społeczeństwu polskiemu ponosić koszty światowego kryzysu finansowego, to stanie się to przede wszystkim w wyniku utraty kontroli nad instytucjami finansowymi w Polsce. Nie jest w tym przypadku ważna forma własności tych instytucji (państwowa czy też prywatna), ale fakt ich podporządkowania zagranicznym dysponentom. Przed taką sytuacją Liga Polskich Rodzin ostrzegała na długo przed wystąpieniem kryzysu finansowego wskazując na utratę suwerenności Polski w zakresie kontroli rynku finansowego.

W istniejącej sytuacji gospodarczej niezbędna jest realizacja narodowego programu gospodarczego zmierzającego do odzyskania utraconej suwerenności oparta na następujących zasadach:
– udzielenie pomocy publicznej instytucjom finansowym będzie możliwe jedynie na drodze ich renacjonalizacji (przejęcia akcji tych instytucji przez Skarb Państwa),
– czasowe ustawowe ograniczenie możliwości transferu zysków instytucji finansowych za granicę (zakaz całkowity lub możliwość transferu zysków przy spełnieniu określonych wskaźników finansowych banku),
– wprowadzenie zakazu używania w nazwach firm, mediów elektronicznych oraz gazet codziennych i czasopism określenia „Polski” dla podmiotów gospodarczych z większościowym obcym kapitałem pod karą sankcji wynikających z ustawy o nieuczciwej konkurencji.

Ten ostatni postulat wart jest bliższego komentarza: uczestnicząc w życiu gospodarczym jako firmy lub zwykli konsumenci kupujemy towary i usługi nie tylko dlatego, że są nam potrzebne i mają określone cechy użytkowe oraz korzystną cenę, lecz również okazujemy zaufanie sprzedawcy oraz producentowi kupowanych dóbr. Właściwe jest więc, aby uczestnik obrotu gospodarczego miał świadomość, czy jego zaufanie udzielane jest firmie polskiej czy zagranicznej, czy wspiera pomyślność polskiej czy obcej firmy. Tak więc nie jest to postulat ograniczenia wolności gospodarczej, ale zapewnienia uczestnikom życia gospodarczego prawa do rzetelnej informacji o uczestnikach transakcji. Rozumienie sensu popierania własnych podmiotów gospodarczych jest powszechne w większości współczesnych społeczeństw, również w polskim społeczeństwie należy upowszechniać mechanizmy ułatwiające wspieranie polskiego interesu gospodarczego.

We obecnym parlamencie nie ma sił politycznych, które mogłyby i chciałyby powyższe postulaty polityczne realizować: nie są nimi w szczególności ani Platforma Obywatelska ani Prawo i Sprawiedliwość (ani inne partie obecne w parlamencie), realizujące na wyścigi doktrynę podporządkowania Polski zwierzchnictwu instytucji Unii Europejskiej. Liga Polskich Rodzin jest obecnie opozycją pozaparlamentarną. Chociaż nie ma dziś możliwości stanowienia prawa promującego polski interes narodowy, trzeba upowszechniać założenia narodowej polityki gospodarczej aż staną się one programem silnego stronnictwa polityki polskiej.

Spotkanie w Łodzi z prof. Anną Raźny

Spotkanie w Łodzi z prof. Anną Raźny – przewodniczącą Rady Politycznej LPR

na temat „Polska na tle procesów politycznych w Europie i na świecie”

Spotkanie odbędzie się 7 listopada (piątek) 2008 roku o godz. 18,
w sali kinowej dawnego Klubu Garnizonowego przy ul. Tuwima 34 w Łodzi

Wstęp wolny.

Organizatorzy:

Katolicki Klub im. Świętego Wojciecha
Liga Polskich Rodzin Okręgu Łódzkiego
Wszechnica Narodowa

Patronat medialny: http://www.aspektpolski.pl

Pod białą flagą

W odpowiedzi na postanowienie warszawskiej prokuratury, która umorzyła śledztwo w sprawie znieważenia polskiej flagi w programie Kuby Wojewódzkiego przewodniczący Kongresu LPR Mirosław Orzechowski złożył odwołanie od tej, moim zdaniem, bulwersującej decyzji prokuratury. Odwołanie jest obszernie omówione na blogu Mirosława Orzechowskiego pod adresem http://miroslaw-orzechowski.blog.onet.pl/2,ID344641844,index.html , jednak zanim sprawa się zakończy chcę zadać kilka pytań pomocniczych:

  • w 2004 roku ustanowiono dzień 2 Maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jaki jest sens ustanowienia tego święta, jeżeli organy sądownictwa Rzeczypospolitej swoim postanowieniem dają jasny sygnał, że nie chcą stać na straży symboli narodowych?
  • W kontekście postanowienia prokuratury, co należy zrobić, aby „skutecznie” znieważyć flagę narodową? Zniewaga polskiej flagi została dokonana w sposób publiczny, na oczach tysięcy telewidzów, i z premedytacją jako zamierzony element programu. Jeżeli dla prokuratury zamierzone umieszczenie polskiej flagi w psich odchodach nie jest jej znieważeniem, to co nim jest?
  • Jakie byłyby działania prokuratury, gdyby w programie Kuby Wojewódzkiego umieszczono w psich odchodach flagę a) Unii Europejskiej, b) Izraela, c) Stanów Zjednoczonych? Jest rzeczą pewną, że skutkiem każdego z takich incydentów byłaby interwencja na szczeblu dyplomatycznym z poważnym skandalem międzynarodowym.

Dla ogromnej większości Polaków odpowiedź na powyższe pytania oznacza, że postanowieniem warszawskiego prokuratora państwo polskie wywiesza białą flagę kapitulacji w obronie wartości podstawowych takich jak między innymi patriotyzm. Prokuratura w języku paragrafów mówi po prostu: ” a róbta, co chceta…” Stąd następne pytania:

  • czy minister Zbigniew Ćwiąkalski jako prokurator generalny RP sprawując nadzór nad działaniami prokuratury zamierza zrobić coś na rzecz uchylenia postanowienia w drastyczny sposób rozmijającego się z kwalifikacją oczywistych faktów?
  • Warto przypomnieć, że zaistniała w programie Wojewódzkiego sytuacja była jednoznaczna dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która nałożyła na TVN karę finansową. Polacy zasługują na odpowiedź ze strony władz TVN, czy w zaistniałej sytuacji solidaryzuje się postępowaniem Kuby Wojewódzkiego czy też je potępia ze stosownymi konsekwencjami wobec prezentera. Jako Polak i telewidz chciałbym poznać stanowisko TVN w tej sprawie… Przeszukując internet, jedynym stanowiskiem TVN  była wypowiedź rzecznika stacji, że nie zgadza się z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zdecydowanie za mało…
  • czy brak woli ochrony symboli narodowych ze strony organów państwa polskiego oznacza przyzwolenie na zastępowanie tożsamości polskiej tożsamością europejską?

Ponownie odwołam się do przykładu Stanów Zjednoczonych – kraju, który wielu dla wielu Polaków jest wzorem wolności i możliwości życiowego urządzenia się. Amerykanie mają wielki szacunek dla swojej flagi narodowej i są z niej bardzo dumni. Polacy mają także prawo być dumni ze swoich symboli narodowych i oczekiwać, że państwo polskie będzie je chroniło, gdyż budują one tożsamość Narodu.